Dzień w diecezji - 21 listopada 2017

21 listopada w diecezji

Rekolekcje dla kapłanów w Domu św. Józefa w Będzinie – prowadzi ks. Mirosław Czapla.

g. 15 sztafeta modlitwy o powołania kapłańskie – Sosnowiec-Juliusz, parafia NMP Wspomożycielki Wiernych.

g. 18 Msza św. i nabożeństwo ku czci św. Rity z ucałowaniem jej relikwii w kościele NMP Królowej Polski w Dąbrowie Górniczej.

 

Dzień imienin: Janusza

obchodzą księża: Bochenek, Glanowski, Grela, Kania, Pieśniewski, Rakoczy, Sroka, Stach.

 

Dzień imienin: Konrada

obchodzi ksiądz Mruk.

 

Posługa w stałym konfesjonale:

g. 8.30 - 10.00 Penitencjarz diecezjalny

g. 10.00 - 11.00 ks. Krzysztof Pawłowski

g. 11.00 - 12.30 Penitencjarz diecezjalny

g. 15.00 - 16.30 ks. Marcin Kruszak

g. 16.30 - 18.00 ks. Mariusz Karaś

Jubileusz diecezji: uczczono zmarłych księży

85 kapłanów powołał Bóg do siebie przez 25 lat istnienia diecezji. Odchodzą w różnym wieku, czasem jako aktywni duszpasterze w kwiecie wieku, czasem dożywając sędziwej starości, czasem przedwcześnie zniszczeni przez ciężką chorobę. Do końca życia świadczą jednak o Bogu i Jego miłości. 18 listopada w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się Msza św., którą w intencji zmarłych księży celebrowali kapłani naszej diecezji pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Po niej w Domu św. Józefa odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą wszystkich zmarłych prezbiterów, na czele z Księdzem Biskupem Adamem Śmigielskim.

Czytaj więcej

Olkusz: czuwanie "Trzy namioty"

Trzy Namioty to seria czuwań zapoczątkowana w 2011 r. przez olkuskie wspólnoty. Inspiracją były słowa św. Piotra wypowiedziane na Górze Przemienienia: "Panie, tak dobrze nam tu być. Jeśli chcesz, rozbiję tu trzy namioty: dla Ciebie, dla Mojżesza i dla Eliasza" (Mt 17, 4). Zapraszamy 25 listopada o g. 19 do olkuskiej bazyliki św. Andrzeja Apostoła!

Czytaj więcej

Zlot Legionu Maryi

Zapraszamy wszystkich członków, auksyliatorów i sympatyków na doroczny Zlot Legionu Maryi, który odbędzie się 25 listopada w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu. "My Legioniści zgromadzeni w tym dniu będziemy dziękować Bogu za całoroczny dorobek naszej służby, bowiem jesteśmy powołani przez Maryję - pierwszą uczennicę Chrystusa - do pracy w Jego winnicy. Mamy znać i głosić świadectwa o Nim naszym braciom do, których Ona nas pośle. Mamy dziękować Bogu za ten wybór. I dziękujemy Mu stale za wszelkie dobro, jakie miało i ma miejsce w naszym życiu, w naszej pracy, w waszej parafii. Nasze czasy wymagają jasnego, wyraźnego świadectwa życia chrześcijańskiego. Potrzeba nam dobrych rodzin, bo to ze zdrowych duchowo i moralnie rodzin wyrasta zdrowy naród. Kościołowi potrzeba nowych licznych powołań, by nie zapomniano głoszenia świadectw o Chrystusie na naszej ziemi, by kształtować umysły i serca dzisiejszego pokolenia" - pisze prezydent Kurii Legionu Maryi Stanisława Dramińska.

Czytaj więcej

Ks. Tosza: Ubóstwo dotyczy każdego człowieka

Ubóstwo dotyczy każdego człowieka bez wyjątku. Zdefiniowanie tego, kto jest najbardziej potrzebujący jest trudne. Czy człowiek, który żyje w dostatku, a tak naprawdę ma puste życie, czy ten, który przeżywa radykalną formę ubóstwa materialnego, ale ma poczucie sensu w życiu, jest solidarny – mówi w rozmowie z KAI ks. Mirosław Tosza, założyciel Wspólnoty Betlejem w Jaworznie. Duchowny wraz z podopiecznymi prowadził rekolekcje "Ubogi niech do mnie przyjdzie" w Bazylice Mariackiej w Krakowie z okazji obchodzonego w niedzielę, 19 listopada, I Światowego Dnia Ubogich.

Czytaj więcej

Będzin-Łagisza: Biskup spotkał się z ubogimi

Pasterz Diecezji Sosnowieckiej w przededniu I Światowego Dnia Ubogich odwiedził również podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Caritas Diecezji Sosnowieckiej w Będzinie- Łagiszy. Oprócz ciepłych słów Pasterz Kościoła sosnowieckiego podarował wsparcie finansowe w kwocie 1 000 zł na funkcjonowanie Schroniska oraz środki czystości. Wśród ofiarodawców znalazły się również zaprzyjaźnione firmy takie jak Zakład Przemysłu Cukierniczego Skawa z Wadowic oraz producent ręczników ADVERTEX. Podczas wizyty Ksiądz Biskup zapoznał się z codziennym funkcjonowaniem placówki. Ordynariusz odwiedził pokoje mieszkańców, kuchnię oraz magazyn, w którym wydawana jest żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

Czytaj więcej

Sosnowiec: ekumeniczna jutrznia

Sosnowiecka cerkiew pod wezwaniem świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii stała się w sobotę miejscem wspólnej modlitwy uczestników 36. Ekumenicznego Spotkania Biskupów - przyjaciół ruchu Focolari. W nabożeństwie udział wziął także Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. 35 biskupów pochodzących z 17 krajów świata i reprezentujących 21 Kościołów chrześcijańskich spotyka się w tym roku Katowicach dzieląc się doświadczeniem życia w ruchu Focolari. Hasłem spotkania są słowa Razem wyznajemy wiarę – razem wychodzimy do ludzkości. Maryja, Matka Jezusa". Kolejne Ekumeniczne Spotkanie Biskupów jest planowane w przyszłym roku. 

Czytaj więcej

Sympozjum naukowe "Srebrny jubileusz diecezji"

18 listopada w Wydziale Katechetycznym sosnowieckiej Kurii odbyło się sympozjum naukowe "Srebrny jubileusz diecezji sosnowieckiej", którego współorganizatorem był sosnowiecki oddział Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie. Wśród prelegentów znaleźli się ks. prof. dr hab. Jan Orzeszyna (przewodniczący PTT o. Sosnowiec), s. Bogdana Batog CSCIJ, dr Grażyna Wrona oraz ks. Tomasz Zmarzły.

Czytaj więcej

Męski Dzień Skupienia

Przyjaciele Jezusa - Formacja Męska zapraszają na Męski Dzień Skupienia. Czy umiesz dobrze korzystać ze swojego czasu? Czy potrafisz dobrze odpoczywać? Już dziś zarezerwuj kilka godzin by pochylić się nad tematem "Święty odpoczynek - czyli jak spędzić dzień Pański". Spotkanie odbędzie się w sobotę, 2 grudnia, w godzinach 9-16 w DCNE "Przyjaciele Jezusa" (Sosnowiec, Kraszewskiego 25 - parafia Chrystusa Króla). Poprowadzi je ks. Mirosław Jadłosz. Koszt spotkania to 35 zł płatne na miejscu (w tym obiad, kawa, przekąski, materiały). Aby się zapisać należy wypełnić kwestionariusz, który można znaleźć TUTAJ.

Czytaj więcej

Listopadowa formacja kobiet

Diecezjalne Centrum Nowej Ewangelizacji "Przyjaciele Jezusa" zaprasza na kolejne spotkania cyklu FORMACJA KOBIET - "KROK W STRONĘ PRZEBACZENIA". "Po cyklu spotkań dotyczących przebaczenia proponujemy trochę praktyki w tej kwestii - celebrację Słowa Bożego oraz adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z modlitwą o łaskę przebaczenia bliźnim, sobie i Bogu" – zachęcają organizatorzy. Spotkaniu przewodniczył będzie ks. Mirosław Jadłosz, a odbędzie się ono w czwartek, 23 listopada o g. 20 w Klasztorze Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu (ul. M.T. Kierocińskiej 25).

Czytaj więcej


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.