Biskup odprawił Mszę dla studentów

"Uniwersytet to jest jakiś odcinek walki o człowieczeństwo człowieka. Z tego, że się nazywa uniwersytetem albo wyższą uczelnią, jeszcze nic nie wynika dla sprawy człowieka. Owszem, można nawet wyprodukować — złe wyrażenie, brutalne wyrażenie — można wytworzyć serię ludzi wyuczonych, wykształconych, ale problem jest nie w tym, chodzi o to, czy się wyzwoliło ten olbrzymi potencjał duchowy człowieka, przez który człowiek urzeczywistnia swoje człowieczeństwo. To jest decydujące. (...) Uniwersytet jest wspaniałym środkiem do celu, instytucja uniwersytetu jest jednym z arcydzieł ludzkiej kultury" - mówił przed laty do studentów i profesorów św. Jan Paweł II. To jedne z wielu słów dowodzących, że obok formacji intelektualnej musi istnieć szersza oferta rozwoju dla studentów. Tę dają m.in. duszpasterstwa akademickie. W stolicy naszej diecezji, Sosnowcu, działają dwa - przy kościołach św. Tomasza i Miłosierdzia Bożego. 12 listopada na Akademickiej Mszy św. odprawianej co tydzień o g. 19 ze studentami i wykładowcami modlił się Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Eucharystię celebrowali z nim obaj diecezjalni duszpasterze akademiccy - ks. Arkadiusz Witkowski i ks. Michał Knapik. 

W swojej homilii Ksiądz Biskup nawiązał do biblijnego opisu kuszenia Jezusa podkreślając, że zły duch często chce nas odwieść od Boga i jest w tym działaniu bardzo skuteczny, posługuje się wyrafinowanymi metodami i - niestety - odnosi sukcesy. "We współczesnym świecie bardzo często jest negowane istnienie diabła - tej siły zła, która pragnie jednego - zniszczyć człowieka. Ona nie może znieść szczęścia człowieka i tego, że mu się powodzi. (...) Mówi się, że to jest największe zwycięstwo diabła - wmówić ludziom, że nie istnieje. Że nie ma czegoś, co by zagrażało twojemu dobru i szczęściu" - mówił Biskup powołując się na objawienia św. Faustyny i przekonując, że człowiek powinien zawsze wybierać prawdziwe dobro.

Serdecznie zachęcamy wszystkich studentów do włączenie się w działalność Duszpasterstwa Akademickiego - to szansa nie tylko na umocnienie wiary, ale i świetny sposób spędzania czasu i okazja do poznania ciekawych ludzi!


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.