Katedra: Msza w intencji mundurowych

"Już po raz kolejny spotykamy się w Bazylice Katedralnej by wspólnie razem modlić się w intencji Funkcjonariuszy Publicznych, którzy zginęli w obronie niepodległości naszego kraju. Pamiętamy dziś w naszych modlitwach o Policji, Straży Pożarnej, Służbie Więziennej, Straży Miejskiej, Wojsku. Wczoraj w naszych parafiach, miastach, okręgach wyborczych, a dziś w naszej sosnowieckiej katedrze, jeszcze raz dziękujemy za dar wolności i niepodległości. Chcemy modlić się za funkcjonariuszy publicznych z terenu naszej Diecezji, za tylu bezimiennych urzędników w mundurach i bez, którzy zapłacili cenę najwyższą, bo okupioną własnym życiem, by Polska mogła istnieć, by na nowo pojawiła się na mapach Europy" – rozpoczął swoje kazanie ks. kanclerz Mariusz Karaś, celebrując w Katedrze wraz z Księdzem Biskupem i niemal wszystkimi regionalnymi kapelanami Policji i Straży Pożarnej Mszę św. za Ojczyznę 12 listopada.

"W 1918 roku, 99 lat temu, nie mieli wątpliwości, że tym co jest w stanie zasypać przepaść budowanych przez 123 lata podziałów, jest właśnie miłość do ojczyzny i wiara w Boga. One razem, a nie osobno, pozwoliły przetrwać zabory, pozwoliły w 1918 roku wznieść się ponad podziały i upomnieć się o niepodległość. Dziś chcemy zapomnieć o podziałach, o różniących nas poglądach, o przynależności do tej czy innej partii czy też ugrupowania politycznego; dziś tu w katedrze nie jest ważne to czy jestem z Będzina, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Siewierza czy Sosnowca; nie jest ważne czy noszę taki czy inny mundur. Dziś wszyscy czujemy się tu Polakami i katolikami, którzy dziękują za przelaną krew naszych przodków i proszą Boga, by nie powtórzyła się historia, kiedy Polska zniknie z mapy Europy, zatraci swoją tożsamość: geograficzną, polityczną, religijną i społeczną na tle innych państw" – powiedział ks. Karaś.

W uroczystości udział wzięli posłowie i senatorowie, władze samorządowe i służby mundurowe.

FOTO: Piotr Lorenc


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.