Olkusz: wspólny śpiew dla Niepodległej

W przededniu Święta Niepodległości, 10 listopada o g. 18 w Centrum Kultury w Olkuszu odbył się Wieczór Pieśni Patriotycznych, czyli wspólne śpiewanie – głównie pieśni żołnierskich, ale też religijnych. Na wieczór zapraszali Poseł na Sejm RP Jacek Osuch oraz Radny Powiatu Łukasz Kmita. Na zaproszenie organizatorów odpowiedział Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak oraz Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, którzy objęli również Patronatem Honorowym to patriotyczne wydarzenie. Wspólne patriotyczne śpiewanie odbywało się przy szczególnym udziale Dariusza Niebudka – artysty scen śląskich i zagłębiowskich, a także Małgorzaty, Karoliny i Michała Kocjanów. Jedną z pięknych pieśni – "Przybyli ułani pod okienko" – wspaniale zaśpiewał ks. Robert Żwirek. On też był dyrygentem chóru księży, do którego razem z Księdzem Biskupem dołączyli kapłani licznie obecni na spotkaniu: ks. dziekan Henryk Chmieła, ks. Stanisław Parkita, ks. Mieczysław Miarka, ks. Grzegorz Gołuszka, ks. Stefan Rogula i ks. Przemysław Szot. Do prowadzenia śpiewu kilku patriotycznych utworów zaproszono też zebraną młodzież.

Podczas spotkania rozdawano także biało-czerwone flagi, które później można było zabrać i wywiesić w swoich domach w Święto Niepodległości. Rozdawano też śpiewniki pieśni i piosenek patriotycznych, będące pomocą we wspólnym śpiewaniu.

Ksiądz Biskup, dziękując za zaproszenie, zauważył m.in.: "Co jest największym niebezpieczeństwem dla narodu, w sposób szczególny dla narodu polskiego? Utrata ducha. Co tego ducha podtrzymuje? Co dodaje nam siły, co pozwala pokonać przeszkody? Między innymi wspólne śpiewanie. I my, jako naród polski, o tym bardzo dobrze wiemy". Pogratulował i podziękował też wszystkim, którzy zorganizowali spotkanie.

Kolejnego dnia – 11 listopada – w Święto Narodowe odzyskania niepodległości, odprawiono w bazylice olkuskiej o g. 10 Mszę św. za Ojczyznę, której przewodniczył i wygłosił homilię ks. dziekan Henryk Chmieła, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Olkuszu. Obecni byli na niej przedstawiciele władz parlamentarnych RP i samorządowych, przedstawiciele służb państwowych i społecznych, organizacji kombatanckich, szkół, poczty sztandarowe, siostry zakonne i wiele innych osób. Uroczystość wzbogacił chór parafialny pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka oraz orkiestra, a także organista Maciej Semla.

Ksiądz dziekan zauważył w słowie podczas Mszy św.: "Nasi przodkowie zrozumieli, że nie odzyskamy własnego państwa, czyli wolności politycznej, bez wolności wewnętrznej, bez zrzucenia więzów, które niweczą nasze posłannictwo. Takie zwycięstwo odnosi się współpracując z Łaską… . Świętując radosny dzień niepodległości dziękujmy Panu Bogu za dar ziemskiej Ojczyzny i módlmy się, by Polska stawała się Królestwem Bożym . Chrześcijanin świętuje po chrześcijańsku. Łączy to świętowanie z Jezusem Chrystusem. Dobrze, że ustawodawca wprowadził te kilka dni świątecznych w Ojczyźnie wolne od pracy, a przede wszystkim wolne od handlu. Z przykrością jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu patrzyłem, jak pod powstającymi w Polsce hipermarketami, których właścicielami byli obcokrajowcy, stawały samochody Polaków i Polacy szli na zakupy. Obcokrajowcy u siebie dzień narodowy świętowali. Polskiego dnia narodowego nie uszanowali".

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.