List Biskupa z okazji Jubileuszu Miłosierdzia

W niedzielę, 6 grudnia, w całej diecezji czytany będzie List Pasterski Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka z okazji rozpoczynającego się 8 grudnia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Zapraszamy do zapoznania się ze słowem naszego Pasterza.

Czytaj więcej

List Pasterski: Zaproszenie na pielgrzymkę do Dąbrowy Górniczej

"Przez lata dorastania w niej (rodzinie przyp. red.) nasze narodowe, piękne tradycje budowały w sercach szacunek do życia, pracy, chleba, piękna stworzonego świata i poszanowania drugiego człowieka. Współcześnie jednak te wartości są zagrożone. Dziś chce się nam wmówić, że to co tradycyjne jest nic nie warte, bo liczy się to, co nowe i życie bez żadnych zasad" – pisze w swoim najnowszym liście pasterskim bp Grzegorz Kaszak. List związany jest z uroczystością Porcjunkuli i Diecezjalną Pielgrzymką Niewiast i Dziewcząt do sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej 2 sierpnia 2015 r.

Czytaj więcej

Pielgrzymowanie: List pasterski Biskupa Sosnowieckiego

"Serdecznie zapraszam Was, Drodzy Diecezjanie, do wspólnego wędrowania do naszej Jasnogórskiej Pani. Gorąco zachęcam zarówno do podjęcia pątniczego trudu, jak i do przemyślenia i wcielenia w życie hasła tegorocznej pielgrzymki" – pisze na wstępie pasterskiego listu poświęconego pielgrzymkom z diecezji sosnowieckiej zmierzającym na Jasną Górę bp Grzegorz Kaszak. Biskup sosnowiecki w dalszej części listu wylicza wszystkie pielgrzymki, diecezjalne i parafialne, które każdego roku wyruszają na Jasną Górę.

Czytaj więcej

List bp Grzegorza Kaszaka dot. sytuacji po pożarze

Dziś we wszystkich kościołach diecezji czytany jest list Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka dotyczący obecnego stanu sosnowieckiej Katedry i pomocy, która spływa z diecezji i całej Polski. Zachęcamy do lektury:

 

Czytaj więcej

Biskup zaprasza do Pani Anielskiej i prosi o modlitwę za życie i Ojczyznę

LIST BISKUPA SOSNOWIECKIEGO PRZED PIELGRZYMKĄ NIEWIAST I DZIEWCZĄT DO SANKTUARIUM NMP ANIELSKIEJ W DĄBROWIE GÓRNICZEJ 2 SIERPNIA 2014

 

Czytaj więcej

Biskup zaprasza do pielgrzymowania

List Biskupa Sosnowieckiego zapraszający na diecezjalną pieszą pielgrzymkę do Czarnej Madonny na Jasnej Górze. "Nie lękajcie się przygarnąć Chrystusa".


Czytaj więcej

Słowo Biskupa na zakończenie Roku Wiary

Drodzy Diecezjanie! W Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata stajemy pod krzyżem naszego Pana, bo "On króluje z drzewa", by podziękować za Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, z których płynie nasze ocalenie. Chcemy dziękować za liczne dary, którymi nas Bóg obdarowuje. Często jednak tak się już do nich przyzwyczailiśmy, że nie okazujemy Bogu naszej wdzięczności.

Czytaj więcej

Słowo Biskupa Sosnowieckiego w związku z abdykacją Benedykta XVI

Drodzy Diecezjanie!
Przyszło nam żyć, i to nie z przypadku, lecz z woli Boga Wszechmogącego, w bardzo ciekawych czasach. 11 lutego 2013 roku, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, w Światowym Dniu Chorego, Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił swoją decyzję o rezygnacji z urzędu Następcy Świętego Piotra.

Czytaj więcej

List Pasterski Biskupa Sosnowieckiego na inaugurację Roku Wiary w diecezji sosnowieckiej

Drodzy Diecezjanie!

Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? (Łk 18,8). W pytaniu tym zawarta jest wielka troska Jezusa Chrystusa o naszą wiarę. Słowa te ukazują, jak ważna jest ona dla człowieka. W Liście do Hebrajczyków czytamy: Bez wiary nie można (...) podobać się Bogu (Hbr 11,6). Wiara jest więc bezcennym skarbem, którym człowiek zostaje obdarowany z nieba. Świadczy o tym chociażby historia opisana w Ewangelii wg św. Mateusza, kiedy to Jezus zadaje swoim uczniom pytanie: A wy za kogo mnie uważacie? (Mt 16,15). Św. Piotr jako jedyny spośród uczniów udzielił właściwej odpowiedzi, wyznając Jezusowi: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego (Mt 16,16), a wtedy usłyszał od Zbawiciela: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie (Mt 16,17).

Czytaj więcej

List pasterski - 20 lecie powstania Diecezji

LIST PASTERSKI

BISKUPA SOSNOWIECKIEGO GRZEGORZA KASZAKA

Z OKAZJI 20-LECIA POWSTANIA DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ

Umiłowani Diecezjanie!

25 marca 1992 roku, na mocy postanowień Bulli papieskiej Totus Tuus Poloniae populus, Jan Paweł II powołał do życia diecezję sosnowiecką, a jej pierwszym biskupem ustanowił mojego poprzednika śp. biskupa Adama Śmigielskiego. W tym roku mija dwadzieścia lat od momentu erygowania naszej diecezji. Jest to więc rok jubileuszu naszej diecezji, który – zgodnie z nauczaniem Pisma Świętego – powinien być okazją do radości i dziękczynienia Panu Bogu za wszystko co się zdarzyło w tym minionym czasie.

Czytaj więcej


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.