Ruszył czas kleryckich "powołaniówek"

W niedzielę 15 października klerycy naszego seminarium pojechali na pierwszą w tym roku formacyjnym niedzielę seminaryjną potocznie nazywaną "powołaniówką" , która odbyła się w parafiach z dekanatu św. Jakuba Ap. w Sączowie i św. Macieja w Siewierzu. Pierwszą, lecz nie ostatnią, ponieważ w ciągu roku akademickiego jest aż dziewięć niedziel seminaryjnych podczas których odwiedzamy wszystkie dekanaty naszej diecezji (najbliższe już 12 listopada w dekanatach będzińskich i czeladzkim oraz tydzień później w dekanatach olkuskim i św. Barbary w Sosnowcu).

Powołaniówka jest dla nas czasem szczególnym, mamy bowiem okazję spotkać się z parafianami naszej diecezji i osobiście ich poznać. Jest to szczególnie ważne, ponieważ niejednokrotnie ludzie ci wspierają nas nie tylko materialnie ale przede wszystkim modlitwą, która jest nieocenionym wsparciem zwłaszcza w chwilach kryzysów, które jak wiemy zdarzają się w każdym powołaniu i są nieodłącznym elementem życia duchowego. Tylko Bóg wie ilu kleryków dostąpiło łaski święceń kapłańskich dzięki wytrwałej modlitwie naszych dobroczyńców. W seminarium w każdy czwartek modlitwą za przyjaciół naszego seminarium odwzajemniamy tę jakże cenną pomoc.

Niedziela seminaryjna to także czas kiedy staramy się przybliżyć ludziom sytuację naszego seminarium, między innymi poprzez odczytanie listu rektora naszego seminarium ks. Konrada Kościka. W tym roku w liście tym rektor przybliżył nam zagadnienie modlitwy chrześcijańskiej, która pośród wielu obowiązków dnia codziennego niejednokrotnie traci znaczenie w naszym życiu. Za wzór modlitewnego życia podał Maryję, która doskonale potrafiła wiązać codzienne obowiązki z modlitwą.

Kolejnym ważnym elementem powołaniówki jest rozbudzenie w młodych ludziach powołania, i pomoc w jego odkryciu. Właśnie stąd wzięła się potoczna nazwa niedzieli seminaryjnej "powołaniówka". Powołania kapłańskie i zakonne powinny być naszą wspólną troską. Do modlitwy o powołania zachęca nas sam Jezus słowami z Ewangelii: "Żniwo jest wprawdzie wielkie, ale mało robotników. Proście więc Pana żniwa, aby wysłał robotników na swoje żniwo." Nie ustawajmy więc w modlitwie o powołania i o już powołanych by za przykładem Matki naszego Zbawiciela słuchali i wypełniali Słowo Boga oraz nieśli to Słowo tym, do których będą posłani.

Z serca dziękujemy za wszelkie wsparcie duchowe oraz materialne i prosimy o dalsze!

kl. Maciej Byrczek


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.